Výlety za kultúrou a prírodou

Vďaka výhodnej polohe na Slovensko-Moravskom pohraničí je možné zo strediska Kasárne Javorníky robiť veľké množstvo výletov za zaujímavosťami a atrakciami po Slovensku aj Česku.

Výlet A: Vychylovka – múzeum Kysuckej dediny s lesnou železnicou
Po ceste rozhodne neobíďte rodičovský dom Jozefa Kronera na Staškove, zastavte sa v Kysuckom Novom Meste v prírodovednom múzeu (nájdete v ňom aj mamuta v životnej veľkosti) a na záver si pozrite úžasný orloj v Starej Bystrici.
Veľmi príjemná a náučná je tiež návšteva strediska ľudovej kultúry Bimaček v Podvysokej, kde sa dozviete mnoho zaujímavostí o živote na Kysuciach.

Výlet B: Suľovské skaly - národná prírodná rezervácia s nezabudnuteľnými výhľadmi a zvyškami Suľovského hradu.
Prechádzať budete cez mesto Bytča, ktorého návštevu by ste určite nemali vynechať. Bytča sa môže pochváliť kaštieľom a v jeho tesnej blízkosti je aj zrekonštruovaný Sobášny palác. Odporúčame aj ďalšie zaujímavosti, ako je zrúcanina Považského hradu (15km z Bytče) alebo napríklad Manínska Tiesňava, ktorá patrí k najkrajším prírodným výtvorom Slovenska.

Výlet C: na horu Živčáková – pútnické miesto s prameňom vody Lurdskej Panny Márie. V roku 2015 bol vysvätený úplne nový veľkolepý chrám s kapacitou viac ako 3000 ľudí a vyhliadkovou vežou. http://www.zivcakova.sk/#
Pútnické miesto je v obci Korňa, kde sa nachádza ropný prameň - výver ľahkej ropy sprevádzaný výronmi samo zapaľujúceho sa metánu a občasným bublaním. Vyhlásený za prírodnú pamiatku bol v roku 1984. Mesto Turzovka, cez ktoré vedie cesta do Korne, a prechádzka po jeho zrekonštruovanom námestí sú tiež jednou z možností ako si výlet osviežiť.

Výlet D: ČR: Rožnov pod Radhoštem – rázovité drevené mestečko so skanzenom
Cestou sa môžete zastaviť na vyhľadávanom turistickom mieste Pustevny/Radhošť, ktoré sa dá vidieť aj z nášho strediska. Pre milovníkov vody je k dispozícii kúpalisko a krytý bazén v Rožnove pod Radhoštem. Na trase sa nachádza aj vyhliadková rozhľadňa Sukenická s nezabudnuteľným výhľadom.

Výlet E: Veľké Karlovice je obec priamo na hranici zo Slovenskom pod pohorím Javorníky, nachádza sa v nej mnoho zaujímavosti, kultúrnych pamiatok a prírodných krás. Určite neobíďte kultúrne pamiatky Karlovské fojství z r. 1793, Drevený kostol z r. 1754, Múzeum Velke Karlovice, kde sa pravidelne konajú výstavy výtvarného umenia. Krásne výhľady na typickú Valašskú krajinu uvidíte z rozhľadne Miloňová, ktorá má výšku 24 m. Pri návšteve Veľkých Karlovíc je to už len na skok do známej turistickej oblasti v Beskydoch - Soláň (môžete vidieť zo strediska). Nachádza sa tu krásna architektonická dominanta - zvonica Soláň, v ktorej bývajú rôzne výstavy. Milovníci umenia majú možnosť pozrieť si Valašský ateliér u Hofmanu na Soláni alebo v susednom meste Karolinka navštíviť galériu tvorby akademického maliara Hartingera.

V letných mesiacoch majú možnosť návštevníci strediska užiť aj vodné radovánky na neďalekých kúpaliskách:
- Kúpalisko Veľké Karlovice so solárnym ohrevom: 9 km zo strediska
- Štrkové jazero na Stanoch – Balatón v Novom Hrozenkove: 15km zo strediska

ZJAZDOVKY

Dnes Zatvorené

  • A - H-130 1
  • B - H-130 2
  • C - Školský M300
  • E - Dopravníkový pás
  • F - lanový vlek